Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Pfizer podle analytiků zřejmě zruší plánované převzetí Allerganu

 Americká farmaceutická společnost Pfizer pravděpodobně zruší plánované převzetí irského konkurenta Allergan. Předpokládá to podle agentury AP většina analytiků poté, co vláda USA v pondělí ohlásila nové kroky proti daňově motivovaným přesunům firemních sídel do zahraničí. Pfizer se na převzetí Allerganu za 160 miliard dolarů (3,8 bilionu Kč) dohodl loni v listopadu. Transakce měla vytvořit největšího výrobce léků na světě a zároveň umožnit Pfizeru snížení daňové zátěže přesunem ústředí do Irska.

Zdroj obeznámený se situací agentuře Reuters řekl, že společnost Pfizer se již ke zrušení fúze přiklání. Oba podniky nyní podle zdroje jednají o dalším postupu, žádné konečné rozhodnutí ale zatím údajně nepadlo. Samotné firmy se k osudu svého spojení odmítly vyjádřit.

Americké ministerstvo financí v pondělí představilo již třetí balík opatření proti takzvaným inverzím, které americkým podnikům umožňují vyhýbat se vysokému zdanění firemních zisků v USA. V rámci těchto inverzí americká firma obvykle koupí menšího zahraničního konkurenta a přesune své oficiální daňové sídlo do jeho země.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že právníci Pfizeru přišli s alternativními způsoby, jak takovéto inverze při spojení s Allerganem i za nových podmínek dosáhnout. Pfizer se ale údajně obává, že americká vláda by mohla pravidla opět změnit, aby jeho plány zhatila. „Pfizer si je vědom, že ministerstvo může dál činit rozhodnutí namířená proti jakémukoliv řešení, se kterým by mohl přijít,“ řekl zdroj.

Newsletter