PFNonwovens ve 2Q: EBITDA 335 mil.Kč a čistý zisk 171,7 mil. Kč

AKTUALIZOVÁNO – PFNonwovens,  přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v prvním pololetí roku 2018 celkových konsolidovaných výnosů 2 984,2 milionu Kč, což představovalo meziroční pokles o 0,3 procenta.

Negativní dopad na tržby vyjádřené v Kč mělo posílení kurzu Kč, vzhledem ke skutečnosti, že převážná většina tržeb společnosti je realizována v EUR. EBITDA dosáhla v prvním pololetí roku 2018 hodnoty 662,1 milionu Kč, meziročně o 19,3 % více.

K meziročnímu nárůstu EBITDA přispělo zejména zprovoznění nové výrobní kapacity v druhém čtvrtletí 2017. Mechanismus přenesení cen vstupních materiálů měl rovněž pozitivní vliv, když ceny polymerů v prvním pololetí letošního roku spíše stagnovaly oproti růstu cen polymerů v prvním pololetí loňského roku.

„Textilka reportovala velmi solidní hospodářské údaje za druhé čtvrtletí letošního roku. Meziroční srovnání ziskovosti je do značné míry ovlivněno slabou srovnávací základnou ve druhém kvartálu loňského roku. I tak ale díky rozjezdu nové linky navýšila svoji celkovou produkci na bezmála 27,5 tis. tun, což je meziročně o 1,4 % více. Pozitivně v meziročním srovnání působil přenosový mechanismus cen polymerů, které letos spíše stagnovaly oproti jejich růstu vloni. Výraznější nárůst v letošním červnu se do hospodaření společnosti promítne se zpožděním,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

„Hospodaření společnosti bylo v souladu s naším očekáváním, nicméně asi nejdůležitějším momentem posledních měsíců byla akvizice výrobce netkaných textilií, společnosti First Quality Nonwovens (FQN), kterou v květnu oznámil a následně v červnu dokončil náš majoritní akcionář, family office R2G. Tím vznikl nový globální výrobce netkaných textilií PFNonwovens s celkovou roční produkcí přesahující 210 000 tun netkaných textilií, který svými výrobními závody pokrývá čtyři kontinenty, Evropu, Afriku, Severní Ameriku a Asii. Celá skupina podléhá jednotnému řízení společnosti PFNonwovens Holding s.r.o. a je řízena jako koncern “ řekl František Řezáč, generální ředitel a předseda představenstva PFNonwovens a.s.

K výraznějšímu nárůstu cenových indexů polymerů došlo až v průběhu června, tento nárůst se však do provozního hospodaření Společnosti promítne až se zpožděním. Příznivě působil v meziročním srovnání dopad přecenění opčního akciového plánu, který v prvním pololetí 2018 představoval náklad ve výši 5,4 milionu Kč oproti nákladu ve výši 22,6 milionu Kč za první pololetí 2017. EBITDA upravená o vliv přecenění opčního akciového plánu tedy meziročně vzrostla o 15,6 % na 667,4 milionu Kč.

V první polovině roku 2018 činil provozní výsledek hospodaření (EBIT) 431,0 milionu Kč, o 29,5 % více než ve stejném období roku 2017.

Čistý zisk dosáhl v prvním pololetí roku hodnoty 279,9 milionu Kč, což je meziročně o 134,4 % více zejména z titulu lepšího provozního výsledku a nižších vykázaných nerealizovaných kurzových změn v porovnávaných obdobích.

Newsletter