Philip Morris loni zvýšil tržby i zisk, navrhuje hrubou dividendu 1000 Kč

AKTUALIZOVÁNO – Tabáková firma Philip Morris loni zvýšila čistý zisk o 7,7 procenta na 2,8 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH rostly o 5,4 procenta na 11,5 miliardy korun, a to zejména v důsledku příznivého vývoje objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku a zároveň příznivým vývojem cen v České republice.

Firma navrhuje hrubou dividendu 1000 korun. Zisk na akcii rostl na 1008 korun z předloňských 936 korun.

Zisk z provozní činnosti ve výši 3,5 miliardy Kč vzrostl o 8,4 procenta  v porovnání s předchozím rokem, a to zejména v důsledku příznivého vývoje objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku a zároveň příznivým vývojem cen v České republice. Tento nárůst byl částečně eliminován nižšími kurzovými zisky. Při vyloučení vlivu měnového kurzu vzrostl zisk z provozní činnosti v porovnání s předchozím rokem o osm procent.

„Výsledky, které překonaly naše i očekávání trhu, vnímáme pozitivně především vzhledem k dosaženému růstu na českém trhu, který víceméně v loňském roce stagnoval. Dobré zveřejněné výsledky a zlepšená ziskovost, které umožní společnosti vyplatit vyšší dividendu, by mohly přispět k dalšímu posílení ceny akcií společnosti,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

Celkový trh cigaret v České republice vzrostl o odhadovaných 0,1 procenta v roce 2016 v porovnání s předchozím rokem na 20,5 miliardy kusů cigaret.

Newsletter