Pivovar Zubr letos exportuje tisíce hektolitrů piva do Izraele

První tisíce hektolitrů piva letos exportuje do Izraele přerovský Pivovar Zubr, který do této blízkovýchodní země dosud nevyvážel. Export do Izraele se vyvíjí slibně a vypadá to na poměrně velké objemy prodaného piva, řekl ČTK ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Vývoz do Izraele přerovskému Pivovaru Zubr zařídila česká firma, která má v Izraeli obchodní aktivity. „Náš pivovar už navštívil rabín, který zkontroloval, zda je výroba piva Zubr košer. Schválil nám ji a můžeme do Izraele vyvážet,“ uvedl Pluháček.

První jedenáctistupňové pivo Zubr bylo do Izraele vyvezeno v srpnu. „Odhaduji, že letos tam exportujeme tři až čtyři tisíce hektolitrů, což je pro nás z pohledu celkového vývozu slušný objem,“ podotkl Pluháček.

Export se na prodeji Pivovaru Zubr podílí zhruba pětinou. Hlavním vývozním teritoriem zůstává Slovensko, pivovar ale vyváží také do Švédska, Estonska či Finska. Přerovské pivo je nově vyváženo také do Číny a na Kapverdské ostrovy. „Náš export lehce roste. V zahraničí je zájem hlavně o pivo v plechovkách,“ řekl Pluháček.

Pivovar Zubr loni díky rostoucímu prodeji v Česku i na zahraničních trzích zvýšil výstav piva zhruba o šest procent z 240.000 hektolitrů v roce 2014 na 255.000 hektolitrů. Loňská výroba byla podle Pluháčka nejvyšší za posledních několik let.

Produkce pivovaru za prvních devět měsíců letošního roku kopíruje loňský rok. „Zatím to vypadá, že letos z pohledu výstavu dopadneme zhruba stejně jako loni. Nebylo tak teplé léto, takže prodeje v hlavní sezoně byly o něco menší než v roce 2015. Naopak září a předsezonní období se vydařilo lépe,“ řekl Pluháček.

Pivovar Zubr letos opět zabodoval v degustační soutěži České pivo. Ležák Zubr Grand se stal vítězem v kategorii jedenáctistupňových piv a ocenění si odnesla i piva Zubr Gold a Zubr Classic. „Ležák Zubr Grand se po dvou letech, co je na trhu, stal naší nejprodávanější značkou. Tvoří už zhruba 60 procent námi distribuovaného piva,“ řekl Pluháček.

Češi podle něj v posledních letech stále častěji dávají přednost jedenáctistupňovému pivu. „Lidé chtějí o něco kvalitnější pivo. Je to vidět hlavně ve městech a větších obcích. Například v Přerově a Hranicích už prakticky neexistuje restaurace, kde by se čepovalo pouze desetistupňové pivo,“ uvedl Pluháček.

Pivovar Zubr patří do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Pivovary prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách.

Newsletter