Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Pivovary Lobkowicz se nedohodla s Enterprise Investors na prodeji podílu

Majoritní vlastníci skupiny Pivovary Lobkowicz Group (PLG) se nedohodli se společností Enterprise Investors na prodeji podílu v přední domácí pivovarské skupině. ČTK to sdělil manažer pivovarů Petr Božoň. Pivovary Lobkowicz loni v létě uvedly, že fond spravovaný Enterprise Investors zahájil prověrku pivovarské skupiny a má zájem o koupi podílu ve firmě.     

„Pivovary Lobkowicz Group (PLG) tímto oznamuje, že na základě informací jim poskytnutých, byla jednání mezi majoritními vlastníky PLG a fondem řízeným Enterprise Investors jako potenciálním kupcem podílu ve Společnosti ukončena,“ uvedl dnes Božoň. Původně zamýšlená transakce se tedy neuskuteční.     

Nadpoloviční většinu akcií skupiny vlastnil koncem loňského roku prostřednictvím firmy Palace Capital podnikatel Martin Burda. Zhruba čtvrtinovým vlastníkem byl přes firmu Go solar finančník Gregorz Hóta. Firma koncem loňského května vstoupila na pražskou burzu. Přibližně pětinu akcií získali v rámci emise noví investoři. Předseda představenstva Zdeněk Radil měl v závěru roku tři procenta, podnikatelka Eva Kropová setinu procenta akcií.     

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora. Firmě podle předběžných neauditovaných výsledků vzrostly loni meziročně tržby o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy Kč, o 4,7 procenta více než v předchozím roce.     

Enterprise Investors je jednou z největších společností spravujících fondy private equity a rozvojového kapitálu ve střední a východní Evropě. Od svého vzniku v roce 1990 vytvořila osm fondů s celkovou hodnotou přesahující 2 mld. eur. Tyto fondy dosud investovaly 1,6 mld. eur do 133 společností z různých odvětví a ukončily 106 investic s celkovým hrubým výnosem ve výši téměř 2,2 mld. eur. 

Newsletter