PKN Orlen podal dobrovolnou nabídku k odkupu akcií Unipetrolu

Většinový vlastník PKN Orlen informoval o záměru učinit dobrovolný veřejný návrh ke koupi akcií společnosti Unipetrol. Dle předloženého nabídkového dokumentu je návrh učiněn vůči všem akciím. Nabídková cena je 380 CZK za kus a období pro přijetí začíná 28. prosince a končí 30. ledna 2018. Vypořádání transakce je plánované na 23. února 2018. Návrh je činěn s podmínkou dosažení úrovně alespoň 90 % akcií. Uvedl to Miroslav Frayer z Komerční banky.

Dodal, že PKN Orlen v současné době vlastní přibližně 62,99 % akcií. Představensto zpracuje stanovisko k návrhu ve lhůtě 5 pracovních dnů. Majoritní vlastník zároveň uvedl, že nabídka neovlivní dividendovou politiku, zamýšlené akvizice a investice a k odkupu chce použít vlastní prostředky a syndikovaný úvěr.

„Očekáváme růst akcií k úrovni 380 CZK za kus, což znamená vůči včerejšímu zavíracímu kurzu nárůst o více jak 4 %. Otázkou je, jak na nabídku zareagují minoritní akcionáři. Předpokládáme, že v první fázi největší z nich nebudou chtít nabídku využít už jen z toho důvodu, že situace v odvětví zůstává nadále velmi příznivá. V příštím roce se má rozjet nová polyetylenová jednotka, která zvýší ziskovost celé skupiny, potenciálním přínosem může být i to, že vedle nové jednotky zůstane v provozu i dosluhující závod. Z tohoto důvodu vnímáme navrženou cenu vzhledem k aktuální ceně za velmi nízkou a pro minoritní akcionáře nezajímavou,“ dodal Frayer.

Newsletter