PKN prodloužilo dohodu o dodávkách ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen prodloužila dohodu o dodávkách ropy se saúdskoarabskou firmou Aramco do konce příštího roku. Ropa od Aramco se zpracovává v rafinerií PKN v Polsku, České republice a Litvě. Aramco by měla měsíčně dodávat PKN 200.000 tun ropy, uvádí se v dnešním prohlášení PKN.

„Jsme spokojeni s naší spoluprací s Aramco. Saúdskoarabská ropa se stala součástí základních vstupních surovin pro naše rafinerie,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Wojciech Jasiński.

PKN a Aramco se na dodávkách dohodly letos v květnu a dohoda obsahuje i opci na automatické obnovení kontraktu. Pro PKN je dohoda s Aramco první dlouhodobou dohodou o dodávkách se zemí z Perského zálivu.

Dohoda znamená mírný úbytek dominance ruské státní firmy Rosněfť v severní Evropě, která je hlavním prodejním trhem pro její středně kyselou uralskou ropu. Aramco se agresivně snaží rozšířit svůj podíl na trhu a úspěch na území, které patřilo Rusku.

Polské státní ropné firmy PKN Orlen a Lotos zpracovávají převážně ruskou ropu. Koncem loňského roku však začaly rozšiřovat své dodávky.

Státní Aramco je největší ropnou společností světa. Zajišťuje zhruba devítinu světových dodávek ropy a její rezervy ropy v objemu kolem 265 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty.

Newsletter