Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Platy v IT? Nepřestávají růst

IT pracovníci jsou v současnosti jedním z nejvíce nedostatkových zboží na trhu práce. Sehnat člověka, který tomuto oboru opravdu rozumí, není nic jednoduchého a v závislosti na tom se pochopitelně pohybují platy v tomto odvětví. Ty v posledních letech vzrostly až do desítky procent. Do budoucna se také podle vyjádření odborníků z jobportálu Jobstack.it, jehož cílem je sjednotit IT pracovní trh v České republice na jednom místě a který nabízí inzerování pracovních pozic zdarma, očekává další nárůst poptávky po IT zaměstnancích.

Dobře si vydělávají ředitelé, ale i vývojáři a projektoví manažeři

Zejména po skončení krize platy IT odborníků rostou poměrně rychlým tempem. Za těchto posledních pár let se platy zvýšily o 30 až 50 %, ale můžeme se setkat i s výjimkami, kterým se plat zvýšil ještě více. Předpokládáme, že v dalších letech bude zvyšování pokračovat, ale již nebude tak rychlé a firmy se více zaměří na ostatní motivační faktory a benefity.

Platy se samozřejmě liší na různých pozicích napříč IT spektrem. Nejvíce si pochopitelně vydělají lidé na vysokých liniových pozicích, jako jsou ředitelné a manažeři jak v oblastech vývoje, tak projektového managementu či administrace, jejichž hrubé mzdy se mohou pohybovat okolo 100 tisíc měsíčně a více. Situace je odlišná také regionálně.

Špatně na tom nejsou ani projektoví manažeři nebo lidé v oblasti Agilu a velmi se jim blíží seniorní vývojové pozice jako jsou weboví architekti nebo vývojáři NET., C ++ nebo Java. Java vývojář si po třech letech praxe může vydělat až 100 tisíc hrubého měsíčně, po pěti letech praxe si ještě může přilepšit i o 20 tisíc. Poslední dobou jsou velmi žádaní, a tedy i dobře placení scrum masteři a dobře hodnocení jsou i konzultanti specializovaní na určité technologie, například SAP.  O něco méně, i když stále velmi dobře, si pak vydělávají pracovníci technické podpory nebo projektoví koordinátoři.

Nejhůře ze západu, nejlépe z východu

Co se týče srovnání platů s jinými zeměmi, je trend podobný jako všude jinde. Dalo by se říci, že jsme na tom nejhůře ze západních zemí a nejlépe z těch východních. Je to i důvod, proč od nás hodně lidí odchází pracovat na západ, především do Rakouska, Německa a Anglie. Směrem na západ se platy v IT pohybují o 30 až 50 % výše než u nás a dostaneme-li se až k USA, zaznamenáme ještě o několik desítek procent více oproti západní Evropě.

Z pohledu odměňování je IT na prvních místech mezi všemi obory. Samozřejmě v každém oboru se najdou špičky, které jsou na tom platově lépe, ale v průměru je na tom IT nejlépe. Protože už se dnes téměř nenajde obor, který by se bez IT obešel, očekáváme stále se zvyšující poptávku.

A na co takového IT odborníka nalákat? Podle výzkumu společnosti Hays jsou nejoblíbenějšími benefity v tomto oboru hlavně možnost home office nebo flexibilní pracovní doba.

Práce je dost i pro ty méně zkušené

Práce v IT je zkrátka velmi dobře placená, na druhou stranu však nejde o procházku růžovou zahradou. IT specialisté často pracují velmi tvrdě, je zde potřeba zejména analytické myšlení a systematičnost. Zaměstnavatelé těchto specialistů v poslední době kladou důraz také na schopnost týmové práce. V zásadě můžeme rozlišit dva typy zaměstnavatelů. Ten první preferuje zkušené lidi, tedy především seniorní odborníky s bohatou praxí. Druhý typ přijímá i zaměstnance, kteří velkou praxi nemají, a zaměřuje se spíše na chuť do práce a motivaci se učit. Oba přístupy mají svá pro a proti.

Newsletter