Po referendu je jistotou v Řecku nejistota, míní tisk

Jedinou jistotou v řecké krizi zůstává po nedělním referendu nejistota. V komentáři k výsledkům hlasování, ve kterém Řekové odmítli podmínky eurozóny, to napsal list The Wall Street Journal. Podobný názor má i agentura Reuters, podle které se dnes Řecko probouzí do nejisté budoucnosti. Řecko se dostalo na nezmapované území a jeho šance na udržení si společné evropské měny jsou nejisté, uvedla agentura AP.

„Není jasné, co udělá zbytek eurozóny, ale ať to bude cokoli, neudělá to rychle,“ míní The Wall Street Journal. „Vlády zemí eurozóny si navíc budou vědomy, že rychlá a sladká dohoda s vítěznou levicovou vládou (řeckého premiéra) Alexise Tsiprase by znamenala hrozbu inspirace pro další vzbouřenecká hnutí kdekoli v evropském bloku.“

ONLINE: Řecko řeklo „NE“ věřitelům

Podle The Wall Street Journal je ale přece jen něco jasné, a to že banky v Řecku dnes neotevřou. „I kdyby byla důvěra rychle obnovena, neotevřou několik týdnů. Kapitálové kontroly, které brání odčerpávání peněz z Řecka, zůstanou zřejmě ještě déle,“ uvedl list. Zároveň poznamenal, že v případě Kypru, který si v roce 2013 poměrně rychle vyjednal záchranný program, byly banky zavřené 12 dní. „Takové rychlé řešení se v případě Řecka nezdá v dohledu,“ dodal deník.

Pro zemi bude nyní podle AP klíčové, jak se k výsledkům referenda postaví unijní představitelé a eurozóna, která se záležitostí bude zabývat v úterý na mimořádném summitu. Přední politici EU ještě před hlasováním dali ale najevo, že odmítnutí návrhů eurozóny na pomoc, což se v referendu stalo, bude v konečném důsledku znamenat konec eura v Řecku.

Rozhovor po referendu: „Rozhodnout může ECB i opojení“

„Kriticky významné bude to, zda Evropská centrální banka (ECB) zachová Řecku současnou podobu záchranného lana ve formě nouzového financování,“ uvedla AP. Pomoc v současné době dosahuje 90 miliard eur (2,4 bilionu korun) a ECB se ji sice před referendem rozhodla zachovat, zdroje hotovosti ale odmítla navýšit, což finanční systém země ochromilo.

„Bez navýšení není jasné, jak dlouho si lidé budou smět vybírat denně 60 eur,“ poznamenala AP. Spekuluje se, že Atény budou nuceny částku výrazně snížit, aby zabránily vyschnutí hotovosti v bankách. Někteří analytici tvrdí, že Řecko hotovost potřebuje tak zoufale, že bude nakonec přinuceno vydávat vlastní měnu. Eurozónu, která má nyní 19 členů, od jejího vzniku v roce 1999 dosud nikdo neopustil.

Řekové v nedělním referendu jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci předložila eurozóna. Tsipras nyní hodlá zahájit nové vyjednávání zahrnující odpis části řeckého dluhu, z evropské strany se neoficiálně ozývají názory, že už není moc o čem jednat.

Referendum bez smyslu a co bude následovat

Newsletter