Poblíž Hradu 20 lidí demonstrovalo proti Merkelové i Sobotkovi

Zhruba dvě desítky lidí se sešly v Loretánské ulici nedaleko Pražského hradu na demonstraci proti proti dnešní návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. V projevech kromě kritiky jejího postoje vůči uprchlíkům zazněla také kritika českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Akce se obešla bez incidentů.

Shromáždění bylo původně naplánované na Loretánské náměstí vedle budovy českého ministerstva zahraničí. Účastníci se však před 15:00 přesunuli o několik desítek metrů do zákoutí Loretánské ulice, kde byl stín. Vybaveni byli transparenty, které například vyobrazovaly kancléřku Merkelovou oblečenou do hidžábu nebo s knírkem, který jí vyobrazoval jako Adolfa Hitlera. Na účastníky v okolí dohlíželo jen několik policistů.

Organizátor akce Pavel Matějka ve svém projevu zkritizoval islám, který podle něj do Evropy nepatří. „Zvyky a povahou se chovají jak v devátém století,“ řekl ČTK Matějka. Jeho řeč jednou přerušilo skandování ostatních účastníků, kteří nadávali Merkelové. Směrem k premiérovi Sobotkovi uvedl, že „nekope“ za český národ a že ztratil soudnost.

Po jeho projevu mohl vystoupit kdokoliv další. Možnost využilo několik řečníků, kteří pokračovali v kritice politiky německé kancléřky, věnovali se ale také rozdílům mezi křesťanstvím a islámem. Po necelé hodině se kolem 16:00 účastníci akce začali rozcházet za zvuků hudby, která se linula z reproduktorů. Podle Matějky není v plánu organizovaný přesun na nějaké další podobně zamřené akce. „Nechceme vyvolávat žádné konflikty,“ vysvětlil Matějka.

Newsletter