Počet kontraktů na kladenské burze vzrostl, hodnota ale klesla

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 7496 kontraktů na dodávku elektřiny a zemního plynu, což je o deset procent více než v roce 2015. Mírně ale klesl zobchodovaný objem energií a kvůli poklesu cen se snížila i celková hodnota kontraktů, která dosáhla 3,57 miliardy korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

„Zobchodovaný objem energií znovu překonal hranici šest terawatthodin a atakoval rekordní úroveň roku 2015. Ve finančním vyjádření klesla bilance meziročně o 810 milionů korun, což demonstruje celkový roční pokles cen energií, a to i přes jejich opětovný růst v druhé polovině roku,“ uvedl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.

Právě kvůli poklesu cen v 1. pololetí rostl v tomto období výrazně objem zobchodovaných energií. V prvním čtvrtletí byl meziroční nárůst trojnásobný a druhé čtvrtletí bylo jen o 209.000 MWh slabší než tradičně nejsilnější 3. čtvrtletí. Razantní cenový pokles se promítl i do rekordního počtu dvouletých kontraktů, který se proti roku 2015 zvýšil o 44 procent. Z celkové roční bilance byla čtvrtina všech kontraktů dvouletých.

„Ceny se dostaly na dlouhodobá minima, a to nejen od otevření trhu pro konečné odběratele na ČMKBK v roce 2009. Zájmem kupujících bylo využít nejnižších cen energií a fixovat si je hned na dva roky,“ podotkl Štorkán.

Obchodování s ročními kontrakty silové elektřiny v nízkém napětí otevíralo na kurzu 683 Kč/MWh, svého minima pak dosáhlo 29. března na úrovni 585 Kč/MWh. Ročního maxima naopak kurz dosáhl 10. listopadu, a to 1003 Kč/MWh. Roční kontrakt na maloodběr zemního plynu začínal rok na 452 Kč/MWh, v únoru následoval pokles na úroveň kolem 400 Kč/MWh. V květnu a červnu cena prošla obdobím strmého růstu s maximem 21. června za 492 Kč/MWh, k podobné úrovni se vrátila ještě na začátku listopadu.

Obchody s dodávkou zemního plynu loni dosáhly celkového objemu 3,574 milionu megawatthodin a s dodávkou silové elektřiny 2,563 milionu megawatthodin. Ve finančním vyjádření připadalo na zemní plyn 1,562 miliardy korun a na silovou elektřinu 2,017 miliardy Kč. Uzavřeno bylo 4339 kontraktů s elektřinou a 3157 kontraktů se zemním plynem.

Počet registrovaných účastníků obchodování s energiemi na ČMKBK dosáhl čísla 5904. Kromě firemního sektoru se to týká i veřejné sféry, vedle ministerstev a většiny krajů využilo obchodování na energetickém trhu ČMKBK téměř 600 měst a obcí.

Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a podle objemu fyzických dodávek energií největším energetickým burzovním trhem ve střední Evropě. ČMKBK otevřela trh s elektřinou pro konečné odběratele koncem roku 2009, trh se zemním plynem v polovině roku 2010.

Newsletter