Podíl spotřeby na růstu v Číně poslední rok prudce vzrostl

Podíl spotřeby na růstu čínské ekonomiky se za poslední rok výrazně zvýšil. Uvedl to dnes článek v anglické verzi deníku čínských komunistů People‘s Daily. Poznatek, který se pravděpodobně opírá o podrobné údaje statistického úřadu, odpovídá strategickému vládnímu cíli zvýšit v hospodářském růstu důraz na spotřebu a služby namísto dosavadního zaměření na výrobu, investice a vývoz.

Konečná spotřeba se na růstu hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí podílela 84,7 procenta, což bylo o 22 procentních bodů více než o rok dříve. Za celý loňský rok přispěla spotřeba k celkovému růstu 66,4 procenta.

Investice k růstu přispěly v 1. čtvrtletí 35,8 procenta, zatímco příspěvek obchodní bilance byl záporný v poměru minus 20,5 procenta. Článek na svém webu přetiskl čínský statistický úřad, což podle agentury Reuters naznačuje, že se opírá o jeho údaje.

Růst čínské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí opět zpomalil. HDP se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 6,7 procenta po růstu o 6,8 procenta v předešlém kvartálu. Bylo to nejpomalejší tempo od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize.

Čínská ekonomika je v posledním desetiletí hlavním motorem světového růstu, v posledních letech ale neustále zpomaluje. V loňském roce se HDP Číny meziročně zvýšil o 6,9 procenta, což bylo nejslabší tempo za 25 let. Letos vláda očekává růst v rozmezí 6,5 procenta až sedm procent.

Newsletter