Podle pravicové opozice Babiš OKD neslibuje půjčku, ale dar

Pravicová opozice nesouhlasí s návrhem ministra financí Andreje Babiše (ANO) půjčit těžební společnosti OKD 700 milionů korun. „Ze svého by jim nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné, jako vyhodit 700 milionů,“ řekl dnes ČTK exministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předlužená OKD podle ní nebude nikdy schopna státu peníze vrátit.

„Půjčovat bude ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. My všichni tak finančně přispějeme firmě, která se vlastní vinou dostala do problémů,“ uvedla Udženija. Soudí, že stát má a může řešit důsledky krachu firmy třeba formou rekvalifikačních kurzů pro horníky nebo snahou přivést do regionu investory. „Je ale naprosto šílené ´půjčovat´ společnosti OKD peníze a dívat se, jak další miliarda mizí v jednom velkém černém tunelu,“ uvedla.

Návrh se chystá Babiš předložit vládě příští týden, avizoval to po dnešním jednání s vedením OKD v Karviné. Půjčka by podle něj měla být použita už na srpnové výplaty horníků. „Ten požadavek na srpen, jak jsem to pochopil, je kolem 130 milionů korun,“ řekl Babiš.

Vedení OKD chtělo od státu půjčit až miliardu korun. Z půjčky má jít asi 400 milionů korun na dorovnání očekávaných výpadků v pracovním kapitálů a 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku byla i rezerva na neplánované mimořádné události.

Společnost podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, potýká se s nedostatkem hotovosti. Dluží víc než 17 miliard, závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard.

Newsletter