Podmínky v americkém průmyslu se lepší pomaleji, ISM nejníže za 13 měsíců

Aktivita zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v únoru čtvrtý měsíc po sobě zpomalila růst a byla nejslabší za 13 měsíců. Oslabení zaznamenala většina složek průmyslové aktivity, sdělil dnes Institut nákupních manažerů (ISM).     

Celkový index aktivity se snížil na 52,9 bodu z lednové úrovně 53,5 bodu a byl nejnižší od loňského ledna. Zůstal ale nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Nad touto úrovní se index nachází už 28 měsíců.     

Ekonomové podle ankety agentury Bloomberg očekávali pokles indexu na rovných 53 bodů. Index nových zakázek, který předznamenává vývoj v budoucích měsících, oslabil o 0,4 bodu na 52,5 bodu. Hodnota indexu zaměstnanosti se snížila o 2,7 bodu na 51,4 bodu.     

Podle dnešních údajů společnosti Markit, která vypracovává podobné průzkumy mezi firemními nákupními manažery, index průmyslové aktivity za únor naopak vzrostl na 55,1 bodu z lednových 53,9 bodu. Byla to jeho nejvyšší hodnota od loňského října.     

Ekonomika Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta z tempa pěti procent v předešlém kvartálu. Za celý loňský rok americká ekonomika podle předběžných údajů zrychlila růst na 2,4 procenta z 2,2 procenta v roce 2013. 

Newsletter