Podnikatelé věří o něco méně české ekonomice

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně klesla o 0,4 bodu na 10,7 bodu. Snížila se ale jen u podnikatelů, u spotřebitelů se nezměnila. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně naopak důvěra stoupla.

Statistici se v průzkumu ptají podnikatelů a spotřebitelů, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, zhorší nebo nezmění. Výsledkem je takzvané konjunkturální saldo, tedy rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi v procentech. U podnikatelů kleslo oproti červenci z 13,6 na 13,1 bodu a u spotřebitelů zůstalo na 1,3.

průmyslu se v srpnu důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila o 2,3 bodu. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně snížilo, hodnocení zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce téměř neměnnost tempa výrobní činnosti a zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se snížila. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ale v meziročním srovnání vyšší.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v srpnu meziměsíčně nezměnila. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích se oproti červenci nezměnilo také. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce téměř neměnnost tempa stavební činnosti a také zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se snížila. V meziročním srovnání je ale důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.

V srpnu se důvěra v odvětví obchodu oproti červenci snížila o 1,7 bodu. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se meziměsíčně téměř nezměnilo. Zásoby zboží se téměř nezměnily také. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se mírně snížila. Celkově je ale důvěra v obchodě oproti minulému roku vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v srpnu důvěra meziměsíčně zvýšila o 2 body. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti červenci téměř nezměnilo. Hodnocení poptávky v srpnu se téměř nezměnilo také, její očekávání pro příští tři měsíce se mírně zvýšila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se zvýšila mírně. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Ačkoli ve srovnání s předchozím měsícem se celková důvěra snížila, oproti loňsku se naopak zvýšila. Souhrnné saldo stouplo z rovných osmi bodů v srpnu 2014 o 2,7 bodu. Ještě výraznější byl růst důvěry spotřebitelů, která byla loni dokonce v záporných číslech, když činila minus 4,3 bodu. U podnikatelů důvěra v hospodářství také stoupla, loni byla na 11,1 bodu.

Newsletter