Podnikatelé z bývalé V4 rozšiřují podnikání v ČR

Podnikatelé ze Slovenska v Česku rozšiřují byznys. V roce 2019 se poprvé v historii stali nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem a letos své vedení dále posilují. Naopak Rusové v pomyslném žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů našich firem opět propadli – v roce 2020 z vedení na druhou příčku a v průběhu letošního prvního pololetí dokonce na třetí, když svoji pozici uvolnili Ukrajincům.

„Podnikatelé ze zemí bývalé Visegrádské čtyřky (V4), ve srovnání s ostatními zahraničními podnikateli, výrazněji posilují své aktivity v ČR. Počet tuzemských společností, které mají slovenské vlastníky se v prvním pololetí zvýšil o 201 na 14 517, firem s polskými vlastníky přibylo 48 a s maďarskými 55 – to jsou nejvyšší absolutní přírůstky za první pololetí. Naopak počet společností kontrolovaných ruským kapitálem klesl o 351 na 12 385, zatímco německý kapitál je přítomen u 8 712 našich firem, což je o 127 méně než na konci roku 2020,“ zhodnotila vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že v rámci první dvacítky nejčastějších zahraničních vlastníků došlo k poklesu u 13 z nich.

V žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků se za první Slováky probojovali Ukrajinci, kteří aktuálně kontrolují 14 478 společností (+14). Mezi první dvacítkou si kromě podnikatelů z V4 také výrazněji polepšili Francouzi (+32). Na druhou stranu, v absolutních hodnotách, ubývaly nejvíc společnosti s majiteli z Ruska (-351), Německa (-127), Velké Británie (-55), Číny (-46) a Itálie (-45).

Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.

Newsletter