Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Podnikatelská aktivita v eurozóně roste nejrychleji za čtyři roky

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu rostla nejrychlejším tempem za více než čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Výsledky průzkumu podle firmy signalizují, že hrubý domácí produkt eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýší o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta ve druhém kvartálu.

Index podnikatelské aktivity v srpnu stoupl na 54,6 bodu z červencových 53,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Indikátor se již zhruba dva roky drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

„Index signalizuje, že růst HDP eurozóny se ve třetím čtvrtletí bude nacházet blízko 0,4 procenta. To znamená solidní, ale nijak působivou expanzi,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Upozornil, že hospodářský výkon eurozóny by v příštích měsících mohly zasáhnout současné výkyvy na finančních trzích a zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik.

Evropská centrální banka (ECB) v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně kolem 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč).

Předpokládá se, že ECB na dnešním zasedání ponechá svou měnovou politiku beze změny. Většina analytiků však podle agentury Reuters očekává, že banka časem program kvantitativního uvolňování měnové politiky rozšíří nebo prodlouží.

Newsletter