Podnikatelská aktivita v eurozóně se zlepšila, v Británii klesla

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci rostla o něco rychleji, než se čekalo. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost Markit. Průzkum naznačuje, že v eurozóně zřejmě polevily obavy z rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Jiné je to však v Británii, kde se aktivita snížila. Tamní ekonomika by dokonce mohla ve třetím čtvrtletí klesnout.

Souhrnný index podnikatelské aktivity pro eurozónu, který zahrnuje aktivitu ve zpracovatelském sektoru i v sektoru služeb, v červenci činil 53,2 bodu. Dostal se tak na nejvyšší hodnotu za šest měsíců. Index vzrostl z červnových 53,1 bodu a zlepšil se proti předběžnému rychlému odhadu, který hovořil o poklesu, a to na 52,9 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Současná hodnota indexu ukazuje, že v ekonomika eurozóny by mohla vzrůst o 0,3 procenta. Podle hlavního ekonoma společnosti Markit Chrise Williamsona jsou údaje povzbudivé hlavně vzhledem k tomu, že ukazují pouze malý negativní dopad takzvaného brexitu.

Zprávy z Británie jsou však rozdílné. Tam index klesl na 47,3 bodu z červnových 51,9 bodu. To naznačuje, že britská ekonomika by mohla ve třetím čtvrtletí klesnout o 0,4 procenta. Williamson však podle agentury Reuters dodal, že zatím je brzy na to říct, zda index zůstane tak nízko i v dalších měsících. Nepochybně to však podle něj zvyšuje pravděpodobnost, že Británie sklouzne nejméně do mírné recese.

Newsletter