Podnikatelská důvěra v Německu se zvedá, hlásí Ifo

Podnikatelská důvěra v Německu se v listopadu nečekaně zlepšila. Index podnikatelského klimatu podle ekonomického institutu Ifo stoupl na rovných 109 bodů, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty od loňského června. Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadovali, že zůstane na říjnové úrovni 108,2 bodu.

Průzkum mezi manažery zhruba 7000 firem se uskutečnil v prvních třech listopadových týdnech. Institut Ifo obdržel většinu odpovědí před teroristickými útoky v Paříži z pátku 13. listopadu.

Údaje naznačily, že pracovníci na vedoucích firemních postech v největší evropské ekonomice jsou optimističtější, přestože vyhlídky německého vývozu na rozvíjející se trhy jsou slabší.

Firmy hodnotily lépe svoji současnou situaci i vyhlídky do budoucna. Ukazatel současné situace se zvýšil z říjnových 112,7 bodu na 113,4 bodu, dílčí index podnikatelských očekávání pak vzrostl ze 103,9 bodu na 104,7 bodu. Nálada se zlepšila především ve zpracovatelském sektoru či ve stavebnictví. Horší byla naopak v maloobchodu.

„Německá ekonomika se zdá stabilní,“ uvedl ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Podle všeho ji nezasáhla nejistota ve světě ani útoky v Paříži, což ekonom vysvětluje solidním vývojem ve Spojených státech a v eurozóně.

Dnešní data podle analytika společnosti ING Carstena Brzeskiho rovněž naznačila, že němečtí podnikatelé považují za „jednorázovou“ záležitost rovněž emisní skandál kolem německého automobilového koncernu Volkswagenu. Ten v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Německý statistický úřad dnes uvedl, že růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomaloval zahraniční obchod. Poptávka z Číny a dalších zahraničních trhů totiž zvolnila, což vedlo k tomu, že vývoz z Německa rostl ve třetím kvartálu pomaleji než dovoz. Naopak k hlavním impulzům růstu patřila vyšší spotřeba domácností a větší státní výdaje.

Newsletter