Podnikatelské svazy vítají dohodu CETA, kvůli clům i zakázkám

Zástupci českých podniků přivítali uzavření obchodní a hospodářské smlouva CETA mezi EU a Kanadou. Očekávání firem jsou velká nejen kvůli odstranění celních bariér, ale také umožnění účasti na veřejných zakázkách v Kanadě či vzájemném uznávání vzdělávání a profesí. Shodly se na tom dnes podnikatelské svazy.

Smlouvu CETA v neděli podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou. „Svaz průmyslu a dopravy vítá, že se po dlouhých letech vyjednávání dohoda o vzájemném volném obchodu CETA mezi Kanadou a EU konečně uzavřela. Tato dohoda odstraní většinu tarifních a netarifních barier mezi oběma oblastmi,“ řekl ČTK ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin.

CETA podle něj také například umožní účast českých firem ve veřejných zakázkách v kanadských provinciích, obě strany si budou vzájemně uznávat certifikace a zjednoduší se vysílání pracovníků českých firem do Kanady. Bude také nastaven systém řešení investičních sporů, takže podnikatelé budou mít jistotu, že případné problémy budou řešeny v transparentním a spravedlivém režimu. CETA také posílí geopolitické vztahy mezi EU a Severní Amerikou a podpoří konkurenceschopnost firem, dodal Martin.

Nalezení kompromisu přivítal i viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář. Dohoda CETA umožní podle něj českým podnikatelům umožní pronikat alespoň z části na trh Spojených států, protože většina kanadského exportu směřuje právě tam. Pro Kanaďany to může být výhodné, protože mohou například koupit levnější strojírenské technologie nebo zařízení pro potravinářský průmysl české výroby. Na druhou stranu je třeba připravit se na konkurenci z Kanady.

Kanada je pro ČR z hlediska objemu obchodu 53. obchodním partnerem, 43. vývozním trhem a 53. dovozním trhem. Loni čeští exportéři do Kanady vyvezli zboží za 6,4 miliardy Kč, dovezeno bylo zboží za 4,03 miliardy Kč. ČR má s Kanadou pět let v řadě kladnou obchodní bilanci. Z ČR do země javorového listu míří nejvíce kolejnice, lité výrobky ze železa a oceli či pneumatiky. Kanadský dovoz tvoří zejména léčiva, produkce pro letecký průmysl a strojírenské výrobky.

Newsletter