Podniky musí stále častěji zaměstnance hledat v zahraničí

Rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek vhodných pracovníků nutí podniky stále častěji hledat nové zaměstnance v zahraničí či mezi ženami. Shodli se na tom zástupci podniků i personálních agentur. Například klenotnictví ALO diamonds nalákalo zaměstnance z Belgie, balíkový přepravce GLS přijímá ženy na místa kurýrů a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy chce doplnit chybějící všeobecné sestry posilami z Ukrajiny.

„V souvislosti s klesající nezaměstnaností a nedostatkem kandidátů zejména v technických oborech sledujeme stále rostoucí zájem firem o nábor cizinců. Z řad cizinců se hledají zaměstnanci nejen pro kvalifikované pozice, ale také pro dělnické profese,“ řekla ČTK Jitka Součková z agentury Grafton Recruitment. Zvláštní kapitolu podle ní představují sdílené podnikové služby, které dynamickou rostou a hledají kandidáty s odbornými znalostmi a znalostí cizích jazyků na vysoké úrovni. Podle asociace ABSL v tomto segmentu působí 34 procent cizinců a jejich podíl poroste.

V ČR je již teď větší počet zaměstnanců z ciziny, než byl v období před hospodářskou krizí, doplnil manažer MCRoy Czech Tomáš Surka. Nejčastěji se vozí zaměstnanci z Rumunska a Bulharska, firmy by měly zájem i o pracovníky z Ukrajiny, tam je to ale legislativně složité. „Vláda by toto měla zjednodušit, velmi by to pomohlo ekonomice, jež má jen velmi malé kapacity volných pracovníků. V některých firmách chybí až stovky nekvalifikovaných dělníků,“ dodal.

Také podle generální ředitelky ManpowerGroup Jaroslavy Rezlerové je nedostatek zaměstnanců i v pracovních sektorech, kde není vyžadována téměř žádná kvalifikace. To je trend, který ČR v posledních letech neznala.

Nové pracovníky hledá například balíková přepravní společnost GLS. „S rostoucími nákupy Čechů na e-shopech a to včetně zahraničních se zvyšuje poptávka po balíkové přepravě a je nutné neustále rozšiřovat vozový park. Jenže nábor nových spolehlivých kurýrů neodpovídá skutečné potřebě. Kurýr totiž musí zvládat nejen řízení auta nebo nakládání balíků, ale musí být schopen rychle a správně reagovat na všechny změny požadavků. Najít vhodného kandidáta není lehké,“ uvedl ředitel GLS ČR Pavel Včela. Snaží se nalákat na tuto práci i ženy, jejichž počet v řadách GLS roste.

Problémy se zaplněním odborných pozic hlásí klenotnictví ALO diamonds. „Velká část výroby se dělá ručně. Abychom uspokojili poptávku, potřebujeme zaměstnat další zlatníky a fasery, kteří zasazují kameny do šperků. Najít šikovného zlatníka či fasera je v Česku problematické, a proto máme náborové kampaně i v zahraničí. V našem ateliéru v Holešovicích tak zaměstnáváme specialisty ze Slovenska a naposledy jsme zaměstnali belgického zlatníka, jenž se kvůli práci stěhuje do Prahy,“ uvedl klenotník a majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.

S nedostatkem odborných pracovních sil se dlouhodobě potýká i české zdravotnictví. „V ČR chybí necelá tisícovka všeobecných sester. Tento nedostatek se již delší dobu projevuje redukcí lůžek v některých nemocnicích a v několika případech došlo dokonce i k uzavření celých oddělení. Třetí lékařská fakulta Univerzity Karlovy nyní pracuje na projektu, který by měl zajistit pracovní posily z Ukrajiny. V září by mělo přijít 25 sester,“ sdělila prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Newsletter