Pojišťovny: Bouřky a kroupy způsobily škody za stovky milionů Kč

Tisíce škod za celkem několik stovek milionů Kč způsobily klientům pojišťoven bouřky a krupobití, které postihly část republiky počátkem tohoto týdne. Nejvíce škod bylo hlášeno ve Středočeském kraji, nejčastěji šlo o rozbité střechy, případně poškozená skla a karosérie automobilů. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami, podle nichž mohou další hlášené události ještě přibývat.

Česká pojišťovna má nahlášeno 1800 škod za celkem 70 milionů korun. Nejvíce škod je způsobeno krupobitím, téměř 1300 za 60 milionů korun. „Klienti nám hlásí také škody způsobené záplavou, blesky a vichřicí,“ řekla dnes ČTK mluvčí ČP Ivana Buriánková. Nejvíce škod je hlášeno ze Středočeského kraje, následuje kraj Jihočeský a Ústecký. Převažují škody na majetku občanů, nahlášeno má také přes 180 poškozených automobilů. Zemědělci zatím nahlásili škody za 30 milionů korun, dodala.

Kooperativa doposud evidovala 1200 škod, které jejím klientům způsobily bouřky a kroupy na počátku tohoto týdne. Nejčastěji jde podle mluvčího Milana Káni o poškozené střechy, přístřešky nebo zastřešení bazénů, případně od krup poškozená skla a karoserie vozidel. „Z větších škod evidujeme například poškozený areál společnosti vyrábějící syntetické textilie ve Dvoře Králové nad Labem, kde škody překročí milion Kč. Celková výše škod se už vyšplhala na 39 milionů Kč. Předpokládáme, že převážnou část jich klienti už nahlásili, neočekáváme tedy jejich další výrazný nárůst,“ podotkl.

Allianz už poslala za škody z krupobití svým klientům stovky tisíc korun, ale očekává, že celkově zaplatí za zničený majetek po rozmarech počasí ze začátku tohoto týdne kolem 30 milionů za zhruba 400 pojistných událostí. K dnešnímu dni máme nahlášeno 280 případů za dvě desítky milionů, vyčíslil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Generali dosud klienti nahlásili po krupobití přes 300 škod za 15,5 milionu korun, které jim způsobilo krupobití z počátku tohoto týdne. Celkový účet za kroupy a přívalové deště by tak mohl atakovat hranici 20 milionů korun. Další upřesnění bude k dispozici v průběhu příštího týdne. Kalamitní škody bývají hlášeny i s několikadenním zpožděním. Do konečného výsledku se mohou promítnout také škody na rekreačních objektech, které jsou přes týden prázdné a ‚ožívají‘ zpravidla až o víkendech, upozornil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Česká podnikatelská pojišťovna podle aktuálních informací z infolinky o stavu hlášených živelních škod registruje od pondělního večera k dnešnímu dni přes 150 nahlášených škod. Na nich je doposud odhadovaný rozsah plnění téměř deset milionů Kč. Za stejné období bylo evidováno přes 80 škod hlášených z pojištění vozidel s příčinou živelní události, šlo zejména o krupobití.

Newsletter