Pojišťovny vybraly letos na pojistném 89,6 mld. Kč, o 1,8 pct víc

Český pojistný trh v prvních třech čtvrtletích roku mírně rostl. Pojišťovny vybraly na pojistném 89,6 miliardy Kč, což je o 1,8 procenta meziročně více. Životní pojištění kleslo o 2,1 procenta, naopak neživotní pojištění vzrostlo o 4,2 procenta. ČTK to dnes sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o procento na 116 miliard Kč.

Neživotní pojištění vzrostlo za tři čtvrtletí na 57 miliard Kč. V povinném ručení trh vzrostl o 2,9 procenta, jeho zrychlení způsobil především vzrůstající počet pojištěných vozidel. Havarijním pojištění stouplo o 9,4 procenta. „Větší zájem motoristů o krytí rizika škody na vlastním vozidle je dobrá zpráva. Meziročně se zvýšil počet havarijně pojištěných vozidel o 9,1 procenta, což výrazně ovlivňuje celkový růst předepsaného pojistného v tomto odvětví,“ uvedl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

Také u podnikatelů je patrné pokračující oživení. Díky příznivému ekonomickému vývoji je mezi podnikateli větší zájem o pojistnou ochranu, což potvrzuje 4,3procentní růst v počtu pojistných smluv i výsledek meziročního posílení předepsaného pojistného o 2,1 procenta.

V životním pojištění předepsané pojistné kleslo na 32,6 miliardy Kč. Oslabování životního pojištění je výraznější u produktů s jednorázově placeným pojistným, kde se předepsané pojistné snížilo o 30 procent. U produktů s běžně placeným pojistným představuje pokles 0,8 procenta.

Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění dál klesá. Částečným pozitivem je postupné snižování počtu ukončených smluv. Zatímco v předchozích letech byl ročně ukončen téměř milion smluv, nyní je to 730.000 pojistných smluv.

„Přejeme si, aby se počet zrušených smluv v budoucnu dále snižoval podle naznačeného trendu a aby životní pojištění, jež je v principu postavené na dlouhodobém vztahu mezi klientem a pojišťovnou, přinášelo lidem dlouhodobou pojistnou ochranu před nepříznivými situacemi a zároveň sloužilo jako efektivní nástroj k zabezpečení na stáří,“ uvedl Matoušek.

Největší pojišťovny na trhu:

předepsané pojistné za tři čtvrtletí v mld. Kč podíl na trhu v procentech
Česká pojišťovna 20,4 22,6
Kooperativa 18,1 20,3
Allianz 9,5 10,7
Generali 6,5 7,3
ČSOB Pojišťovna 6,2 6,9
Česká podnikatelská pojišťovna 5,7 6,3
Pojišťovna ČS 4,7 5,3
UNIQA 4,6 5,1
NN 3,0 3,4
Metlife 1,7 1,9

Zdroj: ČAP

Newsletter