Pokles ruského průmyslu v únoru výrazně zpomalil

Průmyslová výroba v Rusku se v únoru meziročně snížila o 1,6 procenta, zatímco v lednu o 0,9 procenta vzrostla. Proti lednu výroba klesla o 0,8 procenta, její propad nicméně výrazně zpomalil z lednových 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad.     

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali meziroční pokles o 0,2 procenta.     

Produkce zpracovatelského sektoru v únoru meziročně klesla o 2,8 procenta po snížení o 0,1 procenta v lednu. Produkce a distribuce elektřiny, plynu a vody se snížila o 1,7 procenta, v lednu se naopak o 1,2 procenta zvýšila.     

Růst si udržela jen těžba surovin, která meziročně stoupla o 0,1 procenta. Její růst však výrazně zpomalil z lednových 1,5 procenta. Meziměsíčně těžba klesla o 8,9 procenta.     

Na ruskou ekonomiku nepříznivě doléhají západní sankce a prudký pokles cen ropy. V pondělí ministerstvo financí předložilo dolní komoře parlamentu návrh rozpočtu, který počítá s tím, že vláda letos utratí z rezervního fondu 3,1 biliony rublů (1,3 bilionu Kč), což jsou téměř dvě třetiny jeho současné výše. Rozpočtový schodek má dosáhnout 3,7 procenta hrubého domácího produktu.

Newsletter