Pokračuje jednání o záchraně připravené dohody EU-Kanada

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová se dnes ráno sešli v Bruselu a jednají o možné záchraně připravené dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Uvedla to agentura AFP. Podpis dohody znemožňuje trvající odmítavé stanovisko jednoho z belgických regionů, Valonska.

„Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení,“ řekla podle belgické oficiální tiskové agentury Belga kanadská ministryně před setkáním. Freelandová přitom v pátek prohlásila, že jednání mezi Kanadou, EU a Valonskem skončila krachem a že po měsících vyjednávání v Evropě odlétá zklamaná a smutná domů. Tvrdila, že v Kanadě bude již dnes.

Zdroj z Evropské komise v reakci na její páteční vyjádření řekl, že komise pořád věří v uzavření dohody podle plánu. „Evropská komise si nemyslí, že to je konec procesu na cestě k podpisu smlouvy,“ uvedl zdroj agentury Reuters.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová na twitteru napsala, že ji zastavení rozhovorů mrzí, ale že stále doufá, že bude nalezeno řešení.

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgická federální vláda ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionálních kabinetů, přičemž frankofonní Valonsko je proti dohodě. CETA se měla podepisovat příští čtvrtek. Teď ale hrozí, že podpis bude odložen, nebo rovnou zrušen.

Newsletter