Pokrytí Česka sítí LTE se loni zvýšilo na 94 procent

Tuzemští mobilní operátoři loni zvýšili pokrytí Česka signálem rychlých mobilních sítí o dva procentní body na 94 procent populace. Česko tak i loni zůstalo na evropským průměrem. Oznámila to dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Česká republika se drží na úrovni Německa a nechává za sebou vedle Itálie, Španělska a Francie také země s tradičně vysokým pokrytím, jako jsou Finsko, Irsko, nebo Velká Británie.

Zvyšující se pokrytí dokládá i rostoucí počet základnových stanic LTE vysílačů, který z necelých 8000 na konci roku 2015 překročil na přelomu dubna a května letošního roku 10.000. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují mezi 20 a 30 Mbit/s.

I přes rostoucí pokrývání využívá vysokou rychlost připojení jen přibližně čtvrtina majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti 4G LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který technologii 4G LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace.

Operátoři získali frekvence pro LTE v aukci od ČTÚ za celkem 8,5 miliardy korun. V současnosti běží další aukce, ve které firmy přihazují na nevydražené frekvence.

Newsletter