Pokud Británie opustí EU, bude to navždy, řekl Renzi

Italský premiér Matteo Renzi dnes na ekonomickém fóru v Petrohradě řekl, že pokud Britové příští týden odhlasují v referendu odchod z Evropské unie, bude to jednou provždy. Věří ale, že Británie v unii zůstane. V opačném případě to podle Renziho způsobí krátkodobě problémy všem, především pak Británii.

„Jestliže Spojené království opustí Evropu, bude to navždy,“ řekl Renzi podle agentury Reuters během diskuse u kulatého stolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaným brexitem by podle něj krátkodobě utrpěli všichni, ale „především Británie“.

Evropská unie se v každém případě bude muset příští rok výrazně reformovat, jinak je s ní konec, dodal Renzi.

Podle něj je potřeba, aby se „Evropa a Rusko znovu staly dobrými sousedy“. Pokud budou plně dodržovány mírové dohody o Ukrajině z Minsku, bude možné dostat se z patové situace, která nastala po uvalení sankcí vůči Moskvě za ruskou anexi Krymu, dodal Renzi.

Prezident Putin v této souvislosti poznamenal, že návštěva italského premiéra v Rusku svědčí o oboustranném přání překonávat potíže ve vzájemných vztazích. Dodal ale, že nesdílí Renziho názor o nezbytnosti reformy EU. „Upřímně řečeno já si to nemyslím. Evropa je Evropa,“ uvedl ruský prezident bez dalších podrobností.

Renziho podle agentury ANSA označil Putin za nadaného řečníka. „Klaním se před jeho projevem. Itálie by měla být na takového premiéra hrdá“.

Newsletter