Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Pokus o puč se do obchodních vztahů ČR a Turecka zatím nepromítl

Červencový pokus o převrat v Turecku se zatím do obchodních vztahů Česka se zemí půlměsíce nepromítl. V případu výstavby elektrárny Adularya financované Českou exportní bankou (ČEB) začnou v těchto dnech jednání mezi zástupci české a turecké strany. Vyplývá to z ankety ČTK mezi českými subjekty působícími na tureckém trhu.

„Hospodářská komora zatím nezaznamenala žádné problémy, kterým by české firmy na tureckém trhu (nad rámec obvyklého) čelily,“ řekl ČTK ředitel zahraniční sekce komory Ilja Mazánek.

Turecko podle něj zaujímá třetí místo v českých exportech mimo EU. České vývozy do tohoto teritoria mají charakter produktů s vysokou přidanou hodnotou (zejména automobily, kolejová vozidla či zařízení pro zpracování dat). Na druhé straně český trh má svou atraktivitu i pro Turecko, které sem kromě tradiční produkce jako textil či potraviny vyváží, například části motorových vozidel či traktorů.

Obě strany jsou aktivní na poli investic v druhé zemi. České firmy především do energetiky, turecké do turistiky. „Z toho jasně plyne oboustranný silný zájem tento příznivý a vzájemně výhodný stav udržet i do budoucna. Samozřejmě nelze zcela vyloučit, že pokus o puč a s ním související dopady se krátkodobě promítnou do některých obchodních případů či probíhajících projektů, nicméně jsou předpoklady, že by mělo jít o krátkodobý výkyv,“ uvedl Mazánek.

ČEB financuje v Turecku několik obchodních případů v celkové hodnotě přes 16,5 miliardy korun, všechny se uskutečňují zatím podle banky standardně. V případě výstavby elektrárny Adularya, který je ve fázi těsně před dokončením a převzetím investorem, došlo v souvislosti s politickou situací v Turecku ke změně. Do společnosti Naksan Holding byli soudem jmenováni tzv. vládní správci.

ČEB nyní svůj další postup aktivně koordinuje s ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem průmyslu a obchodu i ministerstvem financí a s českými diplomaty v Turecku. „V těchto dnech probíhají jednání na úrovni naší ambasády v Ankaře a připravuje se jednání zástupců ČEB a EGAP s těmito pověřenými zástupci. Ze strany tureckých správců byl avizován zájem na dokončení projektu,“ uvedl mluvčí banky Petr Križan.

Firmy loni vyvezly z ČR do Turecka živý skot za 866 milionů korun. Podle předsedy Českého svazu chovatelů masného skotu Miroslava Vráblíka svaz zatím žádné konkrétní informace o rušení kontraktů nemá. „Ale obáváme se toho,“ dodal pro ČTK Vráblík. Podle něj jde ale o tak velký byznys pro celou EU, že se Turci budou snažit udělat cokoliv, aby k narušení obchodních styků nedošlo.

Podle společnosti ČEZ, která v Turecku přes společný podnik Akenerji provozuje jednu paroplynovou, jednu větrnou a sedm vodních elektráren, pokračují její výrobní, prodejní i distribuční aktivity s tureckým partnerem podle plánu. „Situaci v Turecku samozřejmě sledujeme, je však předčasné z ní nyní vyvozovat jakékoliv důsledky,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Český vývoz do Turecka loni dosáhl 47 miliard korun, dovezlo se naopak zboží za 31 miliard korun.

Newsletter