Policie asi bude moct zadržet zbraň majiteli přímo v obydlí

Policie zřejmě dostane právo zadržet v určitých případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Rozhodla o tom dnes Sněmovna v rámci novely o zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní. Platnost zbrojních průkazů se ale z nynějších deseti na navrhovaných pět let nezkrátí.

Vláda novelou reagovala na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo mezi poslanci kvůli možnému prolomení domovní svobody spory. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

„Ustanovení má chránit lidské životy,“ zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie bude podle něho oprávnění využívat ojediněle. Podle Daniela Korteho (TOP 09) a Jany Černochové (ODS) má policie dostatečné pravomoci už teď. Korte úpravu označil za populistický výkřik a za oklešťování práv lidí. Podle Černochové by novela mohla skončit u Ústavního soudu.

Odpůrci nového oprávnění policie neprosadili návrh na jeho vypuštění ze zákona ve třech hlasováních, když výsledky prvních dvou zpochybnili. Ke schválení návrhu branného výboru, jenž v něm prosadila Černochová, chybělo na plénu osm až devět hlasů. Předlohu jako celek podpořilo 93 ze 157 přítomných poslanců, proti jich bylo 35.

Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej mít prostřednictvím policie. Vláda navíc nedostane pravomoc nařídit v případě ohrožení státu nebo války obyvatelům, aby legálně držené zbraně odevzdali. Sněmovna naopak podpořila úpravu, podle níž laserové zaměřovače už nebudou patřit k zakázaným doplňkům zbraní.

Poslanci odmítli návrh Ivana Gabala (KDU-ČSL), podle kterého by k povinným podkladům pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti vlastnit střelnou zbraň patřilo psychologické vyšetření. Podle většiny poslanců by takové vyšetření ničemu nepomohlo, jen by vydání průkazu prodražilo.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Sněmovna upravila v této části jen ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově by měla stačit hodina.

Newsletter