Policie dopadla muže podezřelého z útoků v New Yorku a okolí

Naturalizovaný Afghánec Ahmad Khan Rahami, hledaný po víkendových explozích v New Yorku a okolí, byl zadržen v New Jersey. Oznámila to dnes televize CNN s odvoláním na sdělení policistů. Muž byl po přestřelce s policií zajištěn ve městě Linden, které leží na dohled od newyorského Staten Islandu.

Rahmani bude podle CNN vyslechnut v případu sobotního výbuchu v Seaside Parku v New Jersey a výbuchu v manhattanské čtvrti Chelsea. Policie má podezření, že tyto útoky, stejně jako výbušná zařízení nalezená v okolí, jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

V rámci vyšetřování exploze na Manhattanu dosud žádná zatčení

V rámci vyšetřování víkendové exploze, při které desítky lidí na newyorském Manhattanu utrpěly zranění, nebyl dosud nikdo zatčen. Sdělila to v neděli mluvčí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Televizní stanice ABC původně informovala o pěti zatčených. Podle CNN, která se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, se policie snaží zjistit totožnost muže, jehož zachytily kamery na místě výbuchu a na místě, kde policisté našli další podomácku vyrobenou nálož. Ta ale neexplodovala.

FBI také oznámila, že na jednom z newyorských mostů zajistila podezřelé auto a vyšetřovatelé v souvislosti s útokem vyslýchají jeho posádku. Další podrobnosti ale neuvedla.

Mohutná exploze, která v noci na neděli SELČ (v sobotu večer místního času) otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku, zranila 29 lidí. Všichni ale byli v neděli propuštěni z nemocnice, jejich poranění nebyla vážná. Podle policie šlo o podomácky vyrobenou bombu.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v neděli označil výbuch za teroristický čin, podle něj ale nic nenasvědčuje tomu, že by incident měl nějakou spojitost s mezinárodním terorismem a tedy i s organizací Islámský stát.

Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který označily za druhou podobnou podomácky vyrobenou bombu, která ale nevybuchla.

V New Jersey objeveno nejméně pět nástražných zařízení

V americkém městě Elizabeth ve státě New Jersey bylo v batohu umístěném v odpadkovém koši nalezeno nejméně pět malých nástražných zařízení, sdělil CNN místní starosta. Policisté podezřelou tašku odpálili. K náložím nebyly podle starosty připojeny žádné rozbušky.

Podezřelý obsah koše nahlásili dva muži, kteří vybírali odpadky poblíž nádraží v Elizabeth. Policii sdělili, že „viděli dráty a trubku“, řekl novinářům starosta města Christian Bollwage.

Newsletter