Policie navrhla obžalobu pěti lidí za předražené IT zakázky Lesů ČR

Policie navrhla obžalobu pěti lidí v kauze IT zakázek státního podniku Lesy ČR předražených o stovky milionů korun. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Pětice vyvedla z podniku kolem 300 milionů za fiktivní služby, peníze se přes zahraniční firmy vracely k obviněným. Podle serveru jsou mezi obviněnými bývalý šéf informačních technologií Lesů ČR Jan Přibyl a čtyři podnikatelé.

Obvinění podnikatelé Jiří Hart, Jiří Pantoflíček, Michal Kříž a Martin Štufi byli spojeni s firmami dynn a Time Import, které v letech 2008 a 2009 získaly od Lesů ČR zakázku na informační systém za více než miliardu korun, píše Seznam Zprávy. Tyto firmy pak poslaly 287 milionů britským společnostem za poradenské služby, které ale firmy nikdy neodvedly. Další peníze mířily do tichomořské Samoy. Z ciziny se pak miliony vracely zpátky do Česka na účty obviněných.

Policisté navrhli pětici obžalovat z praní špinavých peněz a pletich při veřejné soutěži, řekl serveru státní zástupce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze. O podání žaloby se podle něj rozhodne do konce roku.

Newsletter