Policie v Belgii zadržela dalšího podezřelého z útoků v Paříži

Belgická policie dopadla v Bruselu belgického občana Mohameda Abriniho, který byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015, a je možná i tajemným „mužem v klobouku“ z březnových atentátů na bruselském letišti. Sdělila to dnes belgická veřejnoprávní zpravodajská stanice VRT.

Belgická prokuratura zatím pouze v krátkém prohlášení oznámila, že zatkla několik lidí v souvislosti s útoky v Bruselu.

Jednatřicetiletý Abrini marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob poté, co ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který o dva dny později použili teroristé.

Podíl Abriniho na pařížských útocích, při kterých džihádisté zabili 130 lidí, je stále nejasný. Jeho příbuzní nicméně tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice akcí.

Abriniho mladší bratr v roce 2014 zahynul v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem. Ten byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a zahynul při následném policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

Abrini byl také od dětství kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama, který byl nedávno také zatčen. U benzinové pumpy si jetě loni na podzim podle vyšetřovatelů Abrini společně s Belgičanem Abdeslamem kupovali pití.

Newsletter