Policie viní dvě osoby a firmu z poškození finančních zájmů EU

Dvě fyzické a jednu právnickou osobu obvinili z trestného činu poškození finančních zájmů EU kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle nich byla vyplacením neoprávněné dotace pro vybudování vědeckotechnického parku způsobena České republice škoda přesahující 200 milionů korun. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Daňová kobra pracovala na případu od roku 2015, kriminalisté měli podezření, že při nákupech strojního vybavení jedné obchodní společnosti dochází ke krácení daní a poškozování finančních zájmů Evropské unie. „Kriminalisté se od samotného počátku domnívali, že při těchto obchodech dochází k simulaci plateb. Ta měla spočívat v přeposílání jedné finanční částky mezi třemi účty dokola, aby byl vzbuzen dojem, že došlo k úhradě nakoupeného zboží či provedených služeb,“ uvedl Ibehej.

Následně ale vyšetřovatelé zjistili, že podstatou provedených transakcí nebylo krácení daní, ale transakce měly sloužit k neoprávněnému vylákání dotace z prostředků EU. Podle Ibeheje měl žadatel o dotace vědomě předkládat k vyplacení nepravdivé doklady o pořízení strojního vybavení s až pětinásobně nadhodnocenými částkami oproti skutečným pořizovacím cenám. Na této činnosti se údajně podílel i dodavatel strojů, dodal mluvčí.

Kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor jeden milion korun v hotovosti a akcie v nominální hodnotě 30 milionů korun. Dále se podařilo zajistit deset nemovitostí, peníze na bankovních účtech a obchodní podíly v několika obchodních společnostech. „Hodnota zajištěného majetku už nyní odpovídá výši škody, která měla být způsobena,“ sdělil Ibehej.

Fyzické osoby jsou stíhány na svobodě, věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Na případu pracovali vedle kriminalistů NCOZ, také pracovníci Finančního úřadu pro Středočeský kraj a Finančního analytického útvaru Ministerstva financí. Poskytovatelem dotace bylo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Newsletter