Policie zkoumá čtyři potenciálně extremistické nápisy v Praze

Na několika místech Prahy se v noci na dnešek objevily nápisy s neonacistickou symbolikou. Podle zpravodajské serveru Echo24 byly terčem útoku sprejerů podniky bojující proti nenávisti ve společnosti. Pražská policie už prošetřuje čtyři takové případy, řekl na dotaz ČTK policejní mluvčí Tomáš Hulan. Obsah nápisů budou podle něj zkoumat odborníci na extremismus.

Oznámení o posprejovaných zdech přicházela na policii postupně. „Zpočátku jsme se věnovali lokalitě Jiřího z Poděbrad. Posléze jsme přijali oznámení k té samé situaci v ulicích Francouzská a Vinohradská. Momentálně se věnujeme podobné situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí,“ upřesnil policejní mluvčí Hulan. Podle něj šlo kromě nápisů na budovách také o vylepené plakáty.

Podle serveru Echo24 vandalové poškodili kavárnu propagující multikulturalismus a prodejnu spodního prádla, která se rovněž snaží bojovat za společnost bez předsudků. Kavárnu pachatelé postříkali červenou barvou a pomalovali symboly spojovanými s extrémní pravicí. „Poblíž kavárny se rovněž objevily samolepky s nápisem ‚Anti-antifa‘, které jsou oblíbené mezi krajně pravicovými radikály,“ napsalo Echo. Na zdi vestibulu metra Karlovo náměstí se podle médií objevily nápisy „Antifa bude pykat“ a „Uprchlíci táhněte.“

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes nápisy odsoudil a uvedl, že projedná extremistické útoky na schůzi vlády. „Budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo,“ sdělil ČTK. „Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky. Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně,“ doplnil.

K podnikům posprejovaných červenou a černou barvou patří také vršovická kavárna Café V lese. Její majitel Ondřej Kobza dnes ČTK řekl, že na pondělní odpoledne připravuje symbolické čištění nápisů. Pozvání na tuto akci podle Kobzy přijala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Nápisy už policie zdokumentovala. „V tuto chvíli můžeme polemizovat o podezření z trestného činu sprejerství,“ řekl Hulan ČTK. Obsah nápisů ale podle něj teprve budou vyhodnocovat policejní odborníci na extremismus. „Ti musí jednoznačně říci, zda došlo k naplnění některého dalšího tresteného činu, například rasově motivovaného nebo navádějícího k násilí,“ uvedl policejní mluvčí.

Newsletter