Polská pojišťovna PZU chce od UniCredit podíl v bance Pekao

Největší polská pojišťovna PZU má zájem koupit od italské banky UniCredit její podíl v druhé největší polské bance Pekao. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Akvizice je součástí snahy polské pojišťovny vytvořit si rozsáhlé úvěrové aktivity a je v souladu s prohlášením vlády, že chce dostat zpět pod polskou kontrolu přední finanční instituce se zahraničním majitelem.

Uskutečnění dohody bude podle jednoho ze zdrojů záviset na tom, jestli bude UniCredit ochotná svůj majetek prodat. Největší italská banka je pod tlakem, aby prodala část majetku, a posílila tak svou problémovou rozvahu.

PZU již vlastní Alior Bank a nedávno koupila od GE Capital její bankovní majetek v Polsku. K dalším akvizicím ji podle zdrojů povzbuzuje i vláda.

Polský list Dziennik Gazeta Prawna uvedl, že generální ředitel PZU Michał Krupiński tento týden jede do Milána, aby jednal o možné dohodě. PZU a UniCredit se ke zprávě odmítly vyjádřit.

UniCredit vlastní v Pekao podíl 40,1 procenta, jehož hodnota je více než 13 miliard zlotých (81,6 miliardy Kč). Italská banka prodala letos v červenci podíl deset procent v Pekao, za který získala 749 milionů eur (20,2 miliardy Kč).

Polská vláda chce, aby bankovní průmysl byl více v domácích rukách. Jejím cílem je, aby pod polskou kontrolou bylo 70 procent bankovního trhu, nyní je to 40 procent.

Newsletter