Polská premiérka: Žádné sankce EU nám nehrozí

Polská premiérka Ewa Szydlowá je přesvědčená, že její zemi sankce od Evropské unie vůbec nehrozí. Řekla to dnes televizní stanici TVN24. Proces sledování stavu právního státu v Polsku zahájený ve středu Evropskou komisí je podle ní „normální“ a navíc komise nemůže trestat.

Hodnocení fungování evropských zemí byla podle Szydlowé prováděna Evropskou komisí už dříve, i když ne takovým způsobem, jako je tomu nyní v případě Polska. Šéfka vlády ujistila, že středeční rozhodnutí je přesně to, co jí rovněž ve středu řekl předseda komise Jean-Claude Juncker, tedy „běžný postup, jaký Evropská komise podniká v různých záležitostech. To znamená rozhovory, kontrola dokumentů.“

EK ve středu oznámila, že zahájila proces, jehož cílem je zhodnotit aktuální situaci v Polsku v souvislosti s kroky tamní nové vlády, které vyvolaly obavy z možného omezování ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Je to vůbec poprvé, co se komise rozhodla tento mechanismus uplatnit od jeho ustavení v roce 2014. Teoreticky může vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii, ale představitelé EK i polské vlády uvedli, že jde jen o „standardní proceduru“ s cílem získat informace.

Newsletter