Polská tajná služba chce vyšetřovat těžaře KGHM kvůli kanadské akvizici

Polská tajná služba (ABW) požádala státní zastupitelství o vyšetřování domácího těžaře mědi KGHM kvůli koupi kanadské firmy Quadra FNX, která má rozsáhlá ložiska mědi v Chile. Manažeři KGHM jsou podezřelí z toho, že touto transakcí způsobili společnosti vysokou ztrátu, oznámil dnes polský ministr pro tajné služby Mariusz Kamiński. Kvůli pádu světových cen mědi a odpisům zahraničních aktiv utrpěla loni KGHM rekordně vysokou ztrátu.

KGHM, jejímž většinovým vlastníkem je stát, v roce 2011 koupila Quadru FNX za 2,9 miliardy kanadských dolarů (54 miliard Kč). Touto akvizici polská skupina získala přístup k chilskému projektu Sierra Gorda a dalším ložiskům ve světě a upevnila si pozici druhého největšího producenta mědi v Evropě. Tehdejší šéf KGHM Herbert Wirth v té době agentuře Reuters řekl, že vedení transakci důkladně prozkoumalo a nechalo ji prověřit ministerstvem státního pokladu, které vykonává dohled nad podniky vlastněnými státem.

Strana Právo a spravedlnost (PiS), která loni převzala moc, expanzi KGHM zpochybnila a nový ministr státního pokladu nařídil audit této investice. Mluvčí KGHM uvedl, že se k případu vyjadřovat nebude.

Propad cen mědi způsobil loni KGHM dosud nejhlubší ztrátu ve výši pěti miliard zlotých (asi 32 miliard Kč) po zisku 2,45 miliardy zlotých v roce 2014. KGHM oznámila, že z hodnoty zahraničních aktiv odepíše kvůli prudkému poklesu cen mědi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard Kč). Nejvíce odepsala z hodnoty svého dolu Sierra Gorda v Chile. Ceny mědi od loňského května do letošního ledna tohoto roku ztratily více než třetinu.

Newsletter