Polsko a Írán jednají o spolupráci v sektorech ropy a plynu

Polsko a Írán vedou jednání o spolupráci v ropném a plynárenském průmyslu, jehož výsledkem by mohly být kontrakty na průzkum a těžbu pro polské podniky. Oznámil to dnes podle agentury Reuters náměstek polského ministra energetiky Michal Kurtyka.

Polský plynárenský podnik PGNiG loni uvedl, že uvažuje o možnostech průzkumu a těžby ropy a plynu v Íránu. Nákup íránské ropy zvažovaly také polské rafinerie Lotos a PKN Orlen.

„Vedou se jednání o konkrétních smlouvách v průzkumu a těžbě, ale také (jednání) ohledně obchodních dohod,“ řekl podle Reuters Kurtyka novinářům na polsko-íránském hospodářském fóru.

Polští činitelé tvrdí, že objem vzájemné obchodní výměny by během několika let mohl stoupnout až na jednu miliardu dolarů (24,3 miliardy Kč). V roce 2014 se obchodní výměna mezi Íránem a Polskem propadla na 57 milionů dolarů.

Dvoudenní návštěvu Polska dnes končí íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který do země zavítal jako první šéf íránské diplomacie po 12 letech. Pro Zarífa jde zároveň o jednu z prvních zahraničních cest od chvíle, kdy byly letos v lednu zrušeny mezinárodní hospodářské sankce proti Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu, napsala agentura AP.

Zaríf se setkal s polskou premiérkou Beatou Szydlovou či polským ministrem zahraničí Witoldem Waszczykowským. Obě strany podepsaly dokument o posílení politické, hospodářské a kulturní spolupráce, uvedla AP.

Newsletter