Polsko hodlá v únoru zavést daň na banky a pojišťovny

Polsko hodlá zavést daň na aktiva bank a pojišťoven. Novinářům to dnes řekl šéf finančního výboru Sejmu, dolní komory polského parlamentu. Nové opatření je součástí plánů nové vlády na zavedení poplatků v bankovním sektoru. Kabinet by takto získanými prostředky mohl financovat svůj sociální program.

Banky budou od 1. února platit daň z aktiv ve výši 0,0325 procenta měsíčně, což odpovídá 0,39 procenta ročně, řekl podle agentury Reuters novinářům předseda zmíněného výboru Wojciech Jasiński. Sazba pro pojišťovny bude činit 0,05 procenta měsíčně.

Daň se bude vztahovat na banky s aktivy o hodnotě nejméně čtyři miliardy zlotých (25,1 miliardy Kč). Výhodnější podmínky by měly mít menší banky, které mají v době rekordně nízkých úrokových sazeb problémy se zachováním solidních marží. Nová daň by do státní kasy mohla přinést pět až šest miliard zlotých ročně, uvedl také Jasiński.

Aktiva největší polské banky PKO BP mají hodnotu zhruba 250 miliard PLN. Akcie banky dnes klesly o procento.

O novém opatření by měl ještě jednat parlament. V něm má ale absolutní většinu vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která se slibem zvýšit pomoc rodinám s dětmi a důchodcům vyhrála nedávné volby v zemi. Nová polská premiérka Beata Szydlová pro prvních sto dnů svého kabinetu slíbila zavést dětské přídavky ve výši 500 zlotých či zvýšení minimální hodinové mzdy. Po listopadových teroristických útocích v Paříži ale uvedla, že hlavní prioritou nové polské vlády bude zajistit bezpečnost občanů.

Newsletter