Polsko má zájem o domácí pobočky bank UniCredit a Raiffeisen

Polsko chce posílit domácí vlastnictví v bankovním sektoru, v němž nyní dominují zahraniční banky. V případě prodeje by mělo zájem o místní dceřiné firmy italské banky UniCredit a rakouské Raiffeisen. Řekl to dnes polský ministr státního pokladu Dawid Jackiewicz.

„Je známo, že se mluví o prodeji Raiffeisen a Pekao (dceřiné firmy UniCredit). Naše státní podniky by se toho mohly zúčastnit a získat je. Repolonizace ještě nedosáhla úrovně, která by nás uspokojovala,“ citovala ministra agentura Reuters. Polský bankovní sektor je nyní z 60 procent pod kontrolou zahraničních vlastníků.

Aktivní na poli možných akvizic je zejména největší polská pojišťovna PZU, v níž je největším akcionářem stát se zhruba 35 procenty. PZU chce ze své dceřiné banky Alior vybudovat silnou bankovní divizi a jedná už delší dobu o koupi polské BPH od americké General Electic. PZU je podle informací zdrojů rovněž jedním ze zájemců o Raiffeisen Polbank.

O posílení domácího vlastnictví v bankovním sektoru usiluje i Maďarsko. Vláda v Budapešti tento týden podepsala s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) dohodu o společné koupi celkem 30 procent maďarské divize rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank. Loni vláda prostřednictvím státní společnosti Corvinus koupila od americké GE Capital celou Budapest Bank.

Newsletter