Polský miliardář má prý zájem o tamní bankovní divizi firmy GE

Polský miliardář Leszek Czarnecki se zajímá o převzetí polské banky BPH, která je součástí amerického konglomerátu General Electric. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. BPH je desátou největší bankou v Polsku, její tržní hodnota činí 891 milionů dolarů (zhruba 22 miliard Kč). 

Společnost General Electric již dříve uvedla, že uvažuje o prodeji svého většinového podílu v BPH. Zájem o tuto banku zatím vyjádřila největší polská pojišťovací společnost PZU. 

Czarnecki již vlastní šestou největší polskou banku Getin Noble. Převzetím BPH by se jeho bankovní impérium na polském trhu posunulo na čtvrtou příčku. 

Podle analytiků by nicméně mohlo být obtížné získat pro spojení bank Getin Noble a BPH svolení finančních regulátorů. Obě firmy totiž mají rozsáhlá portfolia hypoték denominovaných ve švýcarských francích, které regulátoři považují za zdroj rizika. 

Konglomerát General Electric působí v široké škále odvětví počínaje strojírenstvím, přes energetiku, finance až po média. Své aktivity v bankovnictví však začal radikálně omezovat. 

Společnost hodlá během dvou let prodat i českou GE Money Bank. Podle analytiků, které v dubnu oslovila ČTK, by se cena šesté největší tuzemské banky mohla pohybovat v širokém rozpětí od 25 do 90 miliard Kč. GE Money Bank má asi milion klientů a její prodej by podle analytiků mohl být příležitostí pro některou z velkých světových bank dostat se na český trh. 

Newsletter