Polský parlament vyšetřuje případ pyramidového fondu Amber Gold

Zvláštní komise polského parlamentu dnes zahájila vyšetřování jednoho z největších finančních podvodů v novodobé historii země, které může znepříjemnit život členům vlády někdejšího premiéra a dnešního předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Komise vedená poslanci tehdejší opozice hodlá zjistit, zda úřady nepochybily v případě, v němž se dvojici podnikatelů podařilo připravit vkladatele o 850 milionů zlotých (5,3 miliardy korun). Informují o tom polská média.

Fond Amber Gold nabízel v letech 2009 až 2012 Polákům zhodnocení jejich úspor prostřednictvím investic do zlata. Své peníze do něj vložilo téměř 19.000 lidí, kteří však místo zisku naletěli na klasické pyramidové schéma. Poté, co fond zkrachoval, byl jeho majitel Marcin Plichta s manželkou Katarzynou zadržen a v současnosti jsou souzeni.

Kritice médií i veřejnosti však čelily rovněž úřady, které proti fondu nezakročily, ačkoli je před rizikem Amber Gold varovala už od jeho vzniku v roce 2009 komise pro dohled nad finančním systémem.

„Komise se obrátí na státní úřady se žádostí o dokumenty ve věci Amber Gold. Začít musíme od prokuratury, která má nejobsáhlejší materiály,“ řekla dnes novinářům předsedkyně komise Malgorzata Wassermannová z vládní strany Právo a spravedlnost. Konzervativci, kteří byli v době aféry v opozici, opakovaně kritizovali Tuskovu vládu za liknavost v přístupu k fondu. Podle šéfa strany a odvěkého Tuskova rivala Jaroslawa Kaczyńského měl fond výraznou podporu vlády.

Podle médií by jedním ze svědků předvolaných komisí mohl být vedle jiných vládních činitelů i sám Tusk, což však dnes Wassermannová odmítla potvrdit.

Bývalý předseda vlády měl navíc na fond rodinné vazby. Tuskův syn pracoval pro společnost OLT Express, kterou fond vlastnil a která provozovala dvě letecké společnosti, jež v době krachu Amber Gold rovněž vyhlásily bankrot. Podle některých kritiků Tusk o pochybné pověsti Plichty a fondu věděl, avšak veřejnosti ji zatajil.

Komise hodlá svůj závěr veřejnosti předložit zhruba do půl roku. Pokud prokáže pochybení úřadů, může prokuratura sáhnout k novému vyšetřování případu.

Newsletter