Pomoc Řecku schválil parlament ve Španělsku, Estonsku a Rakousku

Nový záchranný program pro Řecko překonal další překážky na cestě ke své realizaci. Finanční pomoc této zadlužené jihoevropské zemi dnes totiž schválily parlamenty v Estonsku, Španělsku a Rakousku. Klíčové hlasování ale připadá až na středu, kdy bude o pomoci rozhodovat Německo.

V Estonsku, kde má koaliční vláda Taaviho Roivase ve sněmovně většinu, hlasovalo pro třetí záchranný balík 50 poslanců, 37 bylo proti a šest zákonodárců se zdrželo. Mezi těmi, kdo hlasovali proti, byl podle estonských médií jeden vládní poslanec. Dalších pět koaličních poslanců bylo i mezi těmi zákonodárci, kteří se zdrželi hlasování.

Ve Španělsku, kde premiér Mariano Rajoy parlament o souhlas požádal už v červenci, a to přesto, že podle zákona se sněmovna k dohodě o Řecku vyjadřovat nemusela, hlasovalo pro finanční pomoc této zemi 297 poslanců. Proti bylo 20 a pět se zdrželo, informoval server Open Europe.

V Rakousku se podle agentury Reuters k záchrannému programu vyslovovala pouze osmnáctičlenná stálá komise pro Evropský stabilizační mechanismus (ESM), která pomoc Řecku schválila.

Atény se s mezinárodními věřiteli na podmínkách dalších úvěrů domluvily minulý týden, dohodu už schválily země eurozóny i řecký parlament.

V rámci třetího záchranného programu by mělo Řecko během tří let získat až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Souhlas s tím však musí vyslovit ještě několik národních parlamentů zemí platících eurem, například portugalský a německý.

Newsletter