Populista Trump? Zvolte mě. Snížím daně firmám i lidem

Americký miliardář Donald Trump by v případě zvolení prezidentem Spojených států usiloval o výrazné snížení daní většině Američanů a podniků. Favorizovaný kandidát za Republikánskou stranu pro volby v roce 2016 to uvedl v plánu, který zveřejnil na tiskové konferenci v New Yorku. Zatím ale nevysvětlil, jak by zvýšil příjmy do státní pokladny, aby vyvážil svůj plán na tak velké daňové škrty. Dnes jen obecně ujišťoval, že jeho plán nezvýší zadluženost ani deficit země.

„Poskytne to výrazné daňové úlevy lidem se středními příjmy a většině dalších Američanů. Zjednoduší to daňový systém, zvýší to růst americké ekonomiky na úroveň, jakou nezažila po desítky let,“ řekl podle CNN Trump. Lidé s ročními příjmy pod 25.000 dolarů (asi 600.000 Kč) by podle něj neplatili žádné daně.

Trump: Jako prezident změním „příšernou“ dohodu s Íránem

U firem chce Trump snížit federální daň u všech na 15 procent, zatímco v současnosti většina společností platí 35procentní daň. To podle něj kromě jiného povzbudí podniky, aby své činnosti a peníze vrátily do USA. „Například já sám mám miliony a miliony v zahraničí a nemohu je převést zpět do země,“ uvedl Trump.

Snížení daní, ale o něco menší, nedávno sliboval voličům i Trumpův největší rival v republikánských primárkách na prezidentského kandidáta Jeb Bush.

Kasina Donalda Trumpa žádají ochranu před věřiteli

Newsletter