Poradce: Čína by měla mít pružnější cíl ekonomického růstu

Čína by měla mít pro letošní rok flexibilnější cíl hospodářského růstu, aby měla více prostoru pro reformy. Uvedl to dnes člen poradního výboru čínské centrální banky Chuang I-pching. Pro růst navrhl rozpětí 6,0-7,0 procenta, namísto nynějšího střednědobého cíle 6,5 až 7,0 procenta.

Vláda v březnovém pětiletém plánu zachovala cíl průměrného ročního hospodářského růstu do konce desetiletí v rozpětí 6,5 až 7,0 procenta. Prioritou vlády je zároveň reforma těžkopádných a nekonkurenceschopných státních podniků, zejména v těžkém průmyslu, kde mrhají zdroji a přebytečnými kapacitami zatěžují celou ekonomiku. Peking chce posílit růst v sektoru služeb, který by měl zmírnit negativní dopady restrukturalizace.

Druhou největší ekonomiku světa rovněž podkopává slabá globální poptávka, která oslabuje vývoz z Číny. Staré motory růstu tak ztrácejí dynamiku, zatímco nové stále nejsou tak silné, aby je byly schopny nahradit, což je nyní největší problém čínské ekonomiky, řekl Chiang. „Reformy by měly usnadnit ekonomickou restrukturalizaci a eliminovat z trhu ‚staré kapacity‘,“ řekl poradce agentuře Nová Čína.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla tempem 6,7 procenta, a zopakovala tak výkon předešlých dvou čtvrtletí. Tempo růstu druhé největší ekonomiky světa je teď nejpomalejší od začátku roku 2009, proti vyspělým ekonomikám je ale pořád více než dvojnásobné.

Newsletter