Portugalsko letos čeká nový rekord v přílivu turistů

Příliv turistů do Portugalska vzrostl v červnu, kdy začíná turistická sezona, v meziročním srovnání o 12 procent. Podobné tempo růstu vykázal i za celé první pololetí, vyplývá z údajů tamního statistického úřadu. Stejně jako sousední Španělsko čeká letos i Portugalsko rekordní sezonu, mimo jiné díky odlivu návštěvníků z jiných středomořských destinací, považovaných za méně bezpečné, jako je Turecko nebo Tunisko.

V portugalských hotelích se v červnu ubytovalo 1,18 milionu zahraničních návštěvníků. Od počátku roku jich přijelo přes pět milionů, o 13 procent více než v prvním pololetí loňského roku. Příjmy portugalských hotelů za pololetí vzrostly o 17 procent na 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč).

Počet turistů v Portugalsku se zvyšuje od roku 2011, cestovní ruch tak zemi pomáhal překonat několikaletou hospodářskou a dluhovou krizi. Loni se počet turistů zvýšil o deset procent a poprvé překonal hranici deseti milionů.

Příjmy z turistiky se na výkonu portugalské ekonomiky podílejí asi deseti procenty. To je druhý nejvyšší podíl mezi bohatými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) po Španělsku a více než dvojnásobek průměru OECD, uvedla agentura Reuters.

Newsletter