Pozitivní nálada trhů pomáhá procyklickým měnám. Dolar globálně slábne. Euro vůči dolaru sílí směrem k 1,1900 EURUSD. Koruna sílí nejvíce v regionu, a to k 26,25 za euro.

Porucha paralyzovala letecký provoz v celé Belgii

Porucha v centru řízení letového provozu dnes paralyzovala leteckou dopravu v Belgii. Žádná letadla nepřistávají ani neodlétají. Jednotlivé lety jsou rušeny, odkláněny nebo mají zpoždění. Mluvčí pražského letiště Marika Janoušková ČTK řekla, že kvůli situaci v Belgii zatím nebyl zrušen žádný let na linkách spojujících Belgii s českou metropolí. 

„Tři ranní lety proběhly, do konce dnešního dne ještě tři lety proběhnou,“ uvedla Janoušková. Dopolední spoj z Bruselu, který se na serveru prg.aero jeví jako zrušený, byl podle Janouškové pouze přečíslován a přistane se zpožděním v Praze kolem poledne. 

Provoz v Belgii bude narušen minimálně do 14:00 SELČ, uvedla evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol. Asi 40 letadel s plánovaným příletem do Bruselu muselo být odkloněno do sousedních zemí. „Na odletech jsou zpoždění,“ řekla AFP mluvčí bruselského letiště. „Tisíce pasažérů budou přepraveny do své destinace po zemi,“ dodala.

Postižena jsou podle AFP i letiště v Charleroi, kam létají především nízkonákladové aerolinky, a letiště v Antverpách.

Příčinou je porucha elektřiny v belgické agentuře pro řízení leteckého provozu Belgocontrol. „Jde o problém v celonárodním měřítku,“ citovala agentura AFP z prohlášení bruselského letiště. Porucha nijak neovlivnila spoje, které pouze přelétávají nad Belgií ve velké výšce. 

Newsletter