Poslanci a senátoři KDU-ČSL nepůjdou 28. října na Hrad, rovněž TOP 09

Poslanci a senátoři KDU-ČSL nepůjdou na oslavy státního svátku 28. října na Pražský hrad. Akce se zvrhává v nedůstojné politikaření a ve vyřizování osobních účtů, řekl dnes novinářům vicepremiér a předseda strany Pavel Bělobrádek. Zároveň považuje za rozumné případné ocenění Jiřího Bradyho při jiné příležitosti, jak naznačil Hrad. Navrhl také premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), aby zvážil udělení medaile Karla Kramáře Bradymu.

„Poslanci a senátoři se rozhodli svobodně nejít, je to jejich osobní rozhodnutí,“ řekl Bělobrádek. Zdůraznil přitom, že nelze odsuzovat nikoho z lidí, kteří se oslav na Pražském hradě zúčastní. Bělobrádek sám si chce připomenout státní svátek na Vítkově, který je podle něj symbolickým místem pro vznik Československa. Lidé v menších obcích si podle něj mohou svátek připomenout u památníků obětem první světové války.

Svátek připomínající vznik Československa by podle Bělobrádka měl společnost spojovat, ne rozdělovat. „Neměli bychom ho používat k osobním a politickým útokům,“ řekl.

Předseda lidovců také uvítal návrh, který dnes zmínil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, že by Brady mohl dostat státní vyznamenání při jiné vhodné příležitosti. Bělobrádek to označil za rozumné. „Jsem přesvědčen, že by i premiér České republiky měl zvážit, zda neudělí panu Bradymu medaili Karla Kramáře. Myslím si, že by to bylo důstojné,“ řekl.

Na Hrad letos zřejmě nepůjde řada zákonodárců. Vyvolala to aféra kolem ocenění Bradyho. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) prezident Miloš Zeman uvedl, že Hermanova příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Hnutí STAN organizuje alternativní oslavu státního svátku na Staroměstském náměstí.

„Jestli politici nepřijdou, bude to i vzkaz pro jejich voliče, jaký mají oni vztah ke státnímu svátku 28. října,“ reagoval dnes prezidentův mluvčí na rozhodnutí některých pozvaných nezúčastnit se ceremoniálu na Pražském hradě. „Pokud jde o Vladislavský sál, my nemáme vůbec obavu, že bychom měli řady prázdných židlí. Zájem je velký. Budou tam příbuzní vyznamenaných, a přece o ty jde,“ dodal Ovčáček.

Newsletter