Poslanci budou schvalovat hlavní parametry státního rozpočtu

Poslanci budou dnes schvalovat základní parametry státního rozpočtu na příští rok, který vláda navrhla se schodkem 60 miliard korun. Rozhodnout by měli o sněmovní podobě úprav občanského zákoníku, do něhož by se mohlo vrátit předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí.

U návrhu státního rozpočtu budou poslanci schvalovat příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Očekává se, že dolní komora koaliční většinou tyto parametry podpoří. Pravicová opozice by neměla uspět s návrhem, aby vláda seškrtala výdaje i deficit nejméně o 30 miliard korun.

Po úvodním kole budou možné jen případné přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Jeho konečné schvalování čeká dolní komoru v první polovině prosince.

Sněmovna by mohla rozjednat novelu stavebního zákona, která má zejména zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Nejzásadnější změnou je možnost sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do takzvaného koordinovaného povolovacího řízení by se mohlo spojit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Newsletter