Poslanci chtějí přidat SÚJB do rozpočtu 22 milionů korun

Poslanci z hospodářského výboru dnes doporučili navýšit rozpočet Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na příští rok o 22 milionů korun. Výbor se dnes zabýval návrhem rozpočtu úřadu, který by měl mít podle návrhu vlády 351,2 milionu korun. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová však poslance upozornila na to, že takový rozpočet zajišťuje činnost úřadu jen omezeně a bude nutné ho posílit penězi ušetřenými v předchozích letech.

Podle Drábové by se tak stalo poprvé a úřad by musel čerpat z ušetřených peněz 22 milionů korun. K letošnímu 30. září měl SÚJB na těchto tzv. nárocích z nespotřebovaných výdajů k dispozici asi 99 milionů korun. Podle Drábové šlo ale především o peníze určené na hrazení nákladů, které si mělo v minulých letech vyžádat povolování výstavby nových jaderných bloků v jaderné elektrárně Temelín. Pokud však ČEZ o licenci nepožádal, úřad připravené peníze odsunul do nespotřebovaných výdajů, popsala. Je ale silným zastáncem toho, aby účel použití u těchto peněz zůstal zachován.

Navržený rozpočet pro příští rok je o téměř devět milionů korun nižší, než SÚJB přidělil letošní schválený rozpočet. Na platy zaměstnanců je vyčleněno 127,6 milionu korun a na investice asi pět milionů. Do státního rozpočtu by měl odvést asi 170 milionů korun, a to hlavně na poplatcích vybraných podle atomového zákona.

Drábová také připomněla, že v příštím roce vstoupí v účinnost nový atomový zákon, k němuž bude následovat asi 20 doprovodných vyhlášek. Úřad proto bude pořádat osvětu u držitelů jaderných povolení. Úřad navíc dostal novou odpovědnost za dohled nad dodržováním závazků státu nad nešířením nejen jaderných, ale také chemických a biologických zbraní.

Newsletter